Czym kierować się podczas wyboru lokaty?

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie, jednak ulokowanie pieniędzy w banku uważane jest za jedną z najbardziej bezpiecznych inwestycji. W ten sposób można nie tylko zdeponować zgromadzoną sumę, ale również zarabiać na odsetkach. Oczywiście najlepsza lokata to ta gwarantująca jak najwyższy zysk.

Disappointment businesswoman holding and looking at  piggy bank .

Oprocentowanie lokat

Przez wiele osób uważane jest na najbardziej istotny czynnik decydujący o wysokości zysków z tytuł odsetek. Trzeba jednak wiedzieć, że banki podają wartość oprocentowania w skali roku, co oczywiście należy uwzględnić podczas wybierania oferty. Zasadniczo mamy do wyboru oprocentowanie stałe, a więc nie zmieniające się przez cały okres umowy; oraz zmiennie, którego wartość zależy od czynników zewnętrznych, jak np. sytuacja na rynku finansowym. Z pewnością najbardziej bezpieczny będzie wybór pierwszej opcji, ale wśród ofert banków znaleźć można i takie, gdzie oprocentowanie rośnie – im dłużej oszczędzamy, tym więcej odsetek otrzymamy.

Kapitalizacja odsetek

Pod tym pojęciem nie kryje się nic innego, jak częstotliwość dodawania wypracowanych odsetek do kapitału zdeponowanego na lokacie. Zależy ona od kilku czynników, jak np. długości trwania umowy czy innych zwartych w niej warunków. Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym lepiej dla klienta, ponieważ na kolejne zyski pracuje coraz większy kapitał. Wbrew pozorom może to być ważne kryterium, jakim należy kierować się podczas poszukiwania najlepszej oferty, a porównanie lokat pod tym względem pomoże zweryfikować, który bank ma do zaproponowania najlepsze warunki.

Jak znaleźć?

Niektórzy radzą się znajomych i rodziny, inni przeglądają internetowy ranking lokat 2017, a jeszcze inni zaczynają poszukiwania od sprawdzenia oferty dostępnej w banku, w którym mają już rachunek osobisty bądź kredyt. Sposobów na znalezienie najlepszej oferty jest wiele, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji należy porównać co najmniej kilka propozycji różnych instytucji.

Zostaw komentarz