Rodzaje kont bankowych które warto posiadać

W ofercie banków znajdziemy mnóstwo produktów kredytowych oraz oszczędnościowych, a także pełną gamę rachunków bankowych. Nie każde konto bankowe ma spełniać taką samą funkcję, dlatego zdecydujemy się wybór konkretnego konta bankowego, warto wybrać to, które będzie najbardziej odpowiadało naszym potrzebą.lokaty

Konto osobiste

Jest to tak zwany ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-kredytowy służący do bieżących rozliczeń oraz przyjmowania przez osoby fizyczne wynagrodzenia na ten rachunek. Do konta osobistego najczęściej dodawana jest karta płatnicza dzięki, której posiadacz takiego konta może dokonywać płatności bez konieczności posiadania gotówki. Konto osobiste zazwyczaj jest darmowe – sprawdzisz to tutaj, choć wymagana jest minimalna kwota wpływów na konto oraz określona kwota comiesięcznych transakcji kartą płatniczą, aby taki rachunek był darmowy.

Konto oszczędnościowe

Kolejnym popularnym typem rachunków bankowych są konta oszczędnościowe. Jak sama nazwa wskazuje służą do gromadzenia oszczędności i są oferowane jako rachunek dodatkowy do konta osobistego, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby konto oszczędnościowe było jedynym rodzajem rachunku jaki posiadamy w danym banku. Konto oszczędnościowe jest oprocentowane na poziomie nieco niższych niż lokata bankowa, ale nie wymaga zadeklarowania minimalnej kwoty depozytu. Ranking kont oszczędnościowych publikowany regularnie na największych portalach finansowych pozwoli znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe dostępne na rynku usług bankowych.

Konto firmowe

Pełni podobne funkcje jak konto osobiste z tą różnicą, że jest przeznaczone dla firm. Zazwyczaj jest oprocentowane, ale jednocześnie jego prowadzenie wiąże się z większym kosztem niż ma to miejsce w przypadku konta osobistego dla osoby fizycznej. Konto firmowe posiada wiele dodatków jak możliwość zakładania lokaty nocnej oraz darmowe przelewy do ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego.

Konto młodzieżowe

Rachunek ten przeznaczony jest dla osób poniżej osiemnastego roku życia, które już w młodym wieku chciałyby zacząć naukę mądrego zarządzania finansami osobistymi oraz gromadzenia oszczędności.

Konto walutowe

Rachunek bieżący lub oszczędnościowy prowadzony dla waluty innej niż złotówki. Oferta kont walutowych przeznaczona jest dla osób, które prowadzą różnorakie rozliczenia w walucie obcej na przykład z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia z zagranicy lub z powodu oszczędzania w walucie obcej co jest coraz częstszym zjawiskiem szczególnie w przypadku osób posiadających kredyty hipoteczne w innej walucie.

Zostaw komentarz