Jak wygląda windykacja kredytu hipotecznego?

Każdy, kto decyduje się na zakup nieruchomości finansowanej przez bank, musi liczyć się z tym, że w momencie problemów z płynnością finansową i niesystematyczną spłatą rat kredytowych, nieruchomość może zostać mu odebrana.oszczędzanie

Jak banki odbierają pożyczone pieniądze?

Kredyty mieszkaniowe, hipoteczne, są zabezpieczone nieruchomością. Banki jednak, aby odzyskać pieniądze muszą daną nieruchomość odsprzedać. Zazwyczaj odebrane nieruchomości są licytowane. Nie zawsze jednak kwota uzyskana z licytacji pokrywa całe zadłużenie. Z tego względu banki coraz częściej decydują się na oddanie wierzytelności firmom windykacyjnym, które mają wprawę w odbieraniu pieniędzy od osób zadłużonych.

Szacuje się, że rynek wierzytelności sprzedanych firmom windykacyjnym wart jest miliardy złotych. Coraz więcej osób ma problemy z płynnością finansową. Wiele kredytów jest zagrożonych i wkrótce mogą zostać one oddane firmom windykacyjnym.

Na ciekawy pomysł wpadły niektóre banki. Chcą odbierać mieszkania osobom zadłużonym, które nie są w stanie spłacać rat. Po odebraniu będą byłym właścicielom oferowały możliwość wynajmu nieruchomości. Dzięki czemu osoby zadłużone, niespłacające kredytu, nie zostaną wyrzucone z dnia na dzień na ulicę. Dopiero po określonym czasie, bank będzie sprzedawał daną nieruchomość. Na razie jest to jednak tylko pomysł, który wkrótce może zostać wdrożony w życie – donosi serwis konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/08/ranking-kredytow-hipotecznych.html

Zyski firm windykacyjnych

Firmy windykacyjne decydują się głównie na zakup nieruchomości atrakcyjnych dla nich pod względem finansowym. Jeżeli widzą, że mogą na niej w przyszłości zarobić, to dokonują takiego zakupu od banku. Zazwyczaj kwota, jaką muszą zapłacić jest niższa od ceny rynkowej. Firmy ściągają należności od dłużnika, a w ostateczności doprowadzają do jego eksmisji i pozbywają się nieruchomości po cenie, która zagwarantuje im zysk. Banki nie mają czasu na takie działania, ponieważ potrzebują pieniędzy na prawidłowe funkcjonowanie.

Działalność firm windykacyjnych skupujących wierzytelności z kredytów hipotecznych w naszym kraju zaczyna się rozwijać. Zadłużeni Polacy mają coraz większe problemy ze spłatą swoich zobowiązań, szczególnie Ci, którzy jeszcze kilka lat temu zdecydowali się na kredyt we frankach szwajcarskich. Jeżeli decydujemy się na finansowanie zakupu nieruchomości, koniecznie musimy zdać sobie sprawę z tego, że dopóki nie spłacimy naszych zobowiązań, zawsze istnieje ryzyko odebrania nam nieruchomości.

Zostaw komentarz