Charakterystyka kredytów konsolidacyjnych

Podstawową cechą kredytów o charakterze konsolidacyjnym jest możliwość płacenia jednej wspólnej raty dla kilku różnych zobowiązań. I nie ma tu znaczenia, gdy wynikają one np. z zaciągniętych wcześniej pożyczek, zakupu ratalnego czy niezapłaconych odsetek. Dodatkowo kredyt konsolidacyjny można wziąć nawet wtedy, gdy zobowiązania pochodzą z różnych źródeł i od różnych kredytodawców.polisolokaty

Jeden kredyt, mniej formalności

Połączenie w jeden kredyt kilku zobowiązań to przede wszystkim mniej formalności. Zarówno tych technicznych, czyli wypełniania blankietów wpłat, obliczania odsetek, pilnowania nieprzekraczania terminów, jak i tych typowo biurowych, czyli złączenie kilku umów w jedną obowiązującą. Działa to bardzo prosto, ponieważ kredyty konsolidacyjne są atrakcyjną formą zarobku także dla banków, które nie chcą zniechęcać klientów skomplikowaną procedurą.

Najczęściej proces ten wygląda w ten sposób, że kredytobiorca składa w banku niezbędne dokumenty, a na ich podstawie pracownik wylicza koszta nowego kredytu. Pod uwagę brana jest kwota zadłużenia pozostała do spłaty, oprocentowanie, koszty manipulacyjne, termin spłaty oraz dotychczasowa regularność (lub jej brak) w spłacie kredytów.

Czym jest konsolidacja kredytów?

W nazewnictwie bankowym taka forma łączenia kilku kredytów w jeden nazywa się konsolidacją finansową. Umożliwia ona skuteczne i w miarę szybkie unormowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy, który zamiast spłacać zobowiązania w kilku ratach, płacąc jednocześnie różne odsetki, nierzadko na niekorzystnych warunkach, może teraz robić to w jednej racie – co pokazuje porównanie tanich kredytów konsolidacyjnych.

W praktyce konsolidacja kredytów polega na tym, że bank natychmiastowo spłaca nasze dotychczasowe długi, pokrywając wszelkie związane z tym koszty, często nawet karnych odsetek i na ich podstawie wylicza nam koszty nowego kredytu. Ten z kolei zawierany jest już na nowych, zazwyczaj korzystniejszych dla klienta zasadach.

Kto powinien z niej skorzystać?

To atrakcyjna forma nie tylko dla dłużników, ale również dla osób, które z różnych względów mają na koncie jednocześnie kilka pożyczek lub kredytów, np. w wyniku zakupów ratalnych. Na taki krok decydują się również osoby pragnące utrzymać swoją płynność finansową i bojące się ryzyka wpadnięcia w długi. Dobrym motywem jest także chęć odciążenia domowego budżetu nadwyrężanego licznymi odsetkami oraz dbałość o formalności: łatwiej i prościej pilnować spłaty jednej raty, niż kilku i to w różnych terminach.

Zostaw komentarz