Jak wybrać lokatę bankową?

Wybór lokaty bankowej na pierwszy rzut oka wydaje się łatwym zadaniem, jednak nic bardziej mylnego. Obecnie mamy wiele ofert banków, które teoretycznie są do siebie podobne, jednak różnią się szczegółami mającymi duży wpływ na ostateczny zysk z depozytu. Warto, zatem dokładniej przyjrzeć się tym produktom bankowym, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.inwestycje

Wysokość oprocentowania i kapitalizacja odsetek

Kluczowe znaczenie dla naszego zysku ma wysokość oprocentowania lokaty. W tej chwili nie jest ono najkorzystniejsze, jednak raz na jakiś czas trafiają się super oferty, które pozwalają uzyskać spory zysk z depozytu bankowego. Oczywiście im oprocentowanie jest wyższe, tym lepszy efekt.

Należy zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek, która jest częstotliwością, z jaką bank dopisuje wypracowane odsetki do kapitału początkowego. Tutaj najlepiej, aby kapitalizacja była jak najczęściej, ponieważ wypływa to na wielkość naszych zysków. Obecnie banki najczęściej stosują kapitalizację miesięczną lub kwartalną. Warto dokładnie to sprawdzić, ponieważ czasami zdarza się, że kapitalizacja nie następuje, a to obniża nasz zysk z lokaty.

Czas trwania depozytu

Kolejnym istotnym elementem jest czas trwania naszej lokaty bankowej. Mamy do wyboru lokaty krótkoterminowe oraz długoterminowe. Do lokat krótkoterminowych zaliczamy lokaty trwające jeden dzień, tydzień, miesiąc, dwa, pół roku itd. Do tego typu lokat wliczamy wszystkie depozyty trwające mniej niż dwanaście miesięcy. Natomiast lokaty długoterminowe zaczynają się od roku czasu.

Jeszcze kilka lat temu lokaty długoterminowe były lepiej oprocentowane, natomiast obecnie ten trend się zmienia. Można trafić na wiele ciekawych depozytów krótkoterminowych, które są dużo lepiej oprocentowane niż te trwające rok, dwa lub trzy lata. Czas trwania lokaty jest ważny punktem, ponieważ na okres trwania depozytu musimy się liczyć z koniecznością zamrożenia naszych środków finansowych. Warto zatem dokładnie zastanowić się na jaki okres czasu możemy pozwolić sobie na zamrożenie gotówki.

Wybór lokaty powinien zostać poprzedzony analizą ofert bankowych taką jak ta. W tej chwili za pomocą rankingów internetowych możemy dokładnie porównać oferty poszczególnych banków i bez wychodzenia z domu otworzyć lokatę bankową. Pomnażanie pieniędzy za pomocą lokat bankowych to wygodny, bezpieczny i prosty sposób, który jest powszechnie stosowany przez wiele osób.

Zostaw komentarz