Wady i zalety konta firmowego

Każdy przedsiębiorca, który zakłada własną firmę staje przed pytaniem czy powinien i czy musi zakładać konto firmowe. Bardzo często, w szczególności na początku wiele osób rezygnuje z otwierania takiego rachunku mając na względzie oszczędności. Niekiedy otworzenie takiego rachunku jest wręcz koniecznością, dlatego warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, a poza tym warto poznać wady i zalety tego produktu.konto osobiste

Otwieranie firmy to konieczność posiadania konta

Jeżeli otwieramy jakąkolwiek działalność gospodarczą to konieczne jest podsianie konta w banku, aby móc się zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Oczywiście nie musi to być konto firmowe, jednak należy mieć, chociaż konto osobiste, w przeciwnym razie nie mamy możliwości zarejestrowania działalności gospodarczej.

Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przepisy prawa nie nakazują posiadania konta firmowego, gdy prowadzimy działalność gospodarczą. Natomiast ustawa o działalności gospodarczej reguluje kwestie, kiedy rachunek firmowy jest obowiązkiem. Jeżeli przelewy są wyższe niż 15 tysięcy euro to należy korzystać z rachunku firmowego. Dlatego należy się zastanowić przede wszystkim, na jakie kwoty będziemy dokonywali transakcje gdyż ma to wpływ na konieczność podsiania lub nie konta firmowego.

Wady kont firmowych

Dość trudno jest znaleźć darmowe konto firmowe, a szukając oszczędności młody przedsiębiorca często rezygnuje z otwierania kolejnego rachunku. Banki w swoich ofertach nie mają raczej korzystniejszych kont firmowych od tych zwykłych rachunków osobistych.

Po otwarciu działalności gospodarczej chcąc założyć konto firmowe musimy się liczyć z kolejnymi formalnościami. Przede wszystkim musimy odwiedzić bank, w celu założenia rachunku firmowego – tak jak jest to opisane tu. Poza tym konieczna jest wizyta w Urzędzie Miasta, gdzie musimy dokonać zmiany konta bankowego. To powoduje, że musimy znaleźć sporo czasu na załatwienie formalności.

Zalety kont firmowych

Posiadanie konta firmowego pozwala uporządkować nasze finanse i oddzielić życie prywatne od zawodowego. Jeżeli na jednym rachunku trzymamy kapitał firmy oraz prywatne pieniądze to trudno o ład, który powinien panować zarówno w domowych jak i w firmowych finansach. Dlatego jeżeli mamy rachunek firmowy nie musimy się martwić o pomieszanie pieniędzy prywatnych z tymi należącymi do firmy.

Opłacanie składek w ZUS oraz rozliczanie się z Urzędem Skarbowym będzie dużo łatwiejsze. W przypadku płacenia z konta osobistego urzędy mogą blokować takie transakcje, a tym samym pojawiają się pewne kłopoty i konieczność wyjaśniania ich.

Często można znaleźć korzystne konto firmowe, dzięki czemu koszty jego prowadzenia nie są dużym obciążeniem, a posiadanie takiego rachunku ułatwia nam wiele spraw zawodowych.

Zostaw komentarz