Lokata – czy powinienem oszczędzać ?

W poszukiwaniu finansowego spokoju chwytamy się różnych rozwiązań – czasami staramy się pomnożyć posiadany kapitał, a czasami zabezpieczyć go przed utratą. Oszczędzać czy inwestować oto jest pytanie jak mawiają niektórzy.Piggy bank and laptop full of polish money isolated on white

Oczywiście różnica pomiędzy inwestowaniem, a oszczędzaniem jest zasadnicza. Po pierwsze inwestowanie może nam przynieść dużo większe zyski niż oszczędzanie. Właściwie można powiedzieć, że zarabiać na oszczędzaniu nie sposób, co najwyżej kilka procent w skali roku. Inwestowanie nie nakłada na nas górnych granic, jakie możemy zarobić. Oczywiście wszystko ma swoje wady i zalety.

Inwestowanie, którym może być na przykład założenie własnej działalności gospodarczej i rozpoczęcie sprzedaży ubrań damskich w sklepie może nam przynieść większe zyski niż założenie lokaty bankowej (oszczędzanie), ale również jest obarczone wyższym ryzykiem utraty kapitału.

O ile założenie lokaty bankowej daje nam gwarancję odzyskania pieniędzy po pewnym okresie czasu (nie sposób stracić pieniądze, co gwarantuje bank) o tyle założenie sklepu takiej gwarancji nam nie daje.

Oczywiście można tutaj na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html rozpatrywać inwestowanie dwojako, wszak każda inwestycja obarczona będzie całkiem innym poziomem ryzyka, choć nie zawsze będzie w stanie dokładnie je oszacować, a nierzadko takie szacunki mogą być błędne.

Niemniej jednak czasami warto będzie zainwestować pieniądze (szczególnie gdy ryzyko jest znikome), a czasami lepszym rozwiązaniem będzie oszczędzanie pieniędzy. Ponadto aby inwestować trzeba posiadać pomysł w jaki sposób to zrobić, natomiast by oszczędzać pomysł nam nie potrzebny, wystarczy udać się do banku, założyć lokatę bankową, a o resztę zatroszczy się bank, który po określonym w umowie czasie wypłaci nam gotówkę w wysokości wpłaconego kapitału, powiększonego o umówione odsetki.

Oczywiści oszczędzanie na lokacie powoduje, że niejako „zamrażamy” pieniądze na pewien okres czasu – w prawdzie moglibyśmy je wypłacić przed okresem zakończenia umowy, ale takie rozwiązanie stosuje się rzadko, gdyż bank najprawdopodobniej pozbawi nas zgromadzonych dotąd odsetek. Czasami jednak nie mamy innego wyjścia, gdyż w naszym życiu pojawiają się niespodziewane sytuacje, które zmuszają nas do sporych wydatków w kwocie, którą obecnie nie dysponujemy.

Niemniej jednak czasami banki promują oferty, w których mamy możliwość zakończenia współpracy związanej z lokatą bankową z dnia na dzień bez utraty odsetek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że tego typu lokaty charakteryzują się mniejszymi zyskami, gdyż bank nie ma pewności jak długo będziemy chcieli taką lokatę posiadać.

Zostaw komentarz