Istotne cechy lokaty bankowej

Depozyty terminowe od wielu lat są bardzo popularnym sposobem na pomnażanie oszczędności i nie zmieniło tego nawet drastyczne obniżenie oprocentowania, jakie zauważalne stało się w ostatnim czasie. Co skłania deponentów do zakładania lokat pomimo iż nie można na nich zyskać tyle ile na konkurencyjnych produktach inwestycyjnych? Aby odnaleźć odpowiedź na to pytanie, warto przeanalizować najistotniejsze cechy jakimi charakteryzują się depozyty terminowe.Pieniądze

Ranking lokat nie kłamie i jeśli dobrze się przyjrzymy, nie zauważymy w nim atrakcyjnych oprocentowań. Dla pewnej grupy klientów szukających zysków może to być duża wada, jednak większa część deponentów zadowala się nawet niewielkim zyskiem, który przynajmniej pozwoli uniknąć negatywnych skutków inflacji i nie da pieniądzom stracić na wartości. Warto też dodać, że lokata bankowa to przede wszystkim bezpieczeństwo środków, zatem możemy być pewni, że suma jaką zdeponujemy w banku z pewnością wróci do nas na koniec podpisanej umowy a dodatkowo otrzymamy także naliczone w tym czasie odsetki. W przypadku niewypłacalności banku również możemy liczyć na pełen zwrot, co zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwot o równowartości sto tysięcy euro. Depozyty terminowe ze stałym oprocentowaniem dają także możliwość obliczenie całkowitego zysku jeszcze przed podpisaniem umowy, co także jest mocną stroną lokat bankowych. Opłacalność produktu łatwiej przecież ocenić, jeśli będziemy wiedzieli ile da się na nim zarobić.

Kolejna kwestia przemawiająca za depozytami terminowymi, to łatwość ich założenia. Nawet najlepsze lokaty nie wymagają od nas specjalistycznej wiedzy na temat finansów. Wszystko załatwimy przy pomocy konsultanta w banku, lub drogą internetową i bez wychodzenia z domu. Nie ma także znaczenia, czy jesteśmy długoletnim klientem danego oddziału, czy dopiero zakładamy rachunek. Każdy bez wyjątku założy lokatę szybko i łatwo. Oczywiście analizując porównanie lokat warto zwracać uwagę na aktualne promocje, gdyż banki chcąc zachęcić klientów do nabycia ich produktu często wprowadzają do umów czasowe bonusy i atrakcyjne warunki, które choć przez pewien czas pozwolą cieszyć się wyższym oprocentowaniem. Może to wiązać się z koniecznością wykupienia dodatkowych usług w banku, ale warto sobie wszystko przekalkulować, bo może się to okazać mimo wszystko opłacalnym rozwiązaniem. Wyższe odsetki, nawet jeśli tylko przez krótki czas, na pewno pozytywnie wpłyną na zyskowność wybranej przez nas lokaty.

Zostaw komentarz