Od czego uzależnione jest oprocentowanie lokat bankowych?

Najatrakcyjniejsze dla każdego lokaty to te z najwyższym oprocentowaniem. Ale nie zawsze wybór najlepiej oprocentowanej lokaty będzie dobrym wyborem. Lokata powinna być dopasowana jak jesienny płaszcz szyty na miarę, zależna i dopasowana do naszych możliwości finansowych i indywidualnych potrzeb.oprocentowanie lokat

Jeśli zależy nam na naprawdę wysokim zysku, musimy posiadać większą gotówkę. Nawet przy wyborze lokaty ze średnim indeksem procentowym, mamy możliwość negocjowania oprocentowania dla dużego depozytu.

Szukajmy lokat terminowych na specjalnych warunkach najlepiej promocyjnych. Pamiętajmy jednak by dokładnie prześledzić regulamin. Zabiegiem, często stosowanym przez banki jest odkładanie naszej gotówki na wysokiej lokacie tylko przez okres trwania promocji, natomiast po tym okresie nasz kapitał wyląduje na niższym pułapie oprocentowania.

W przypadku zwykłych lokat bankowych wysokość na wysokość oprocentowania wpływa kilka czynników. Minimalne wpłaty gotówkowe ustalają również minimalne dochody z odsetek. Wniosek nasuwa się sam. Im wyższy kapitał tym większa możliwość zysku. Wpływ na oprocentowanie ma nie wątpliwie czas trwania lokaty i możliwość długotrwałego zamrożenia środków. Jeśli nie musimy trzymać naszych pieniędzy cały czas pod ręką, warto pomyśleć o atrakcyjniejszych lokatach długoterminowych. Zawierając umowy na okres dłuższy niż jeden rok, upewnijmy się, że oprocentowanie jest stałe a nie zmienne. Zapewni nam to stały poziom odsetek, niezależny od zmian stóp procentowych, które notują znaczne spadki w ostatnim czasie.

Pamiętajmy, że reklamy są chwytem marketingowym a informacje w nich zawarte trochę mijają się z prawdą. I tak szeroko reklamowane produkty bankowe o bardzo wysokim oprocentowaniu, przewyższającym oferty innych banków, tylko w ostatnim okresie trwania lokaty faktycznie sięga tego pułapu. Natomiast pierwsze miesiące oprocentowane są bardzo nisko, co średnio w całym okresie trwania lokaty często nie wychodzi poza 5 %.

W chwili obecnej oprocentowanie lokat bankowych spada. Ma to ścisły związek z obniżaniem stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, od początku roku. Efektem wręcz natychmiastowym jest obniżenie oprocentowania nie tylko lokat, ale również innych produktów bankowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto oszczędzać na lokatach. Nawet w momentach spadków można zleźć prawdziwą perełkę. Jeśli nie zarobimy kokosów to z pewnością uchronimy nasze pieniądze przed inflacją oszczędzając na lokacie.

Zostaw komentarz