Najlepsze lokaty bankowe a konta oszczędnościowe – porównanie opłacalności

Jeszcze kilka lat temu to lokaty cieszyły się dużo większą popularnością niż konta oszczędnościowe. Było tak głównie za sprawą ich wysokiego oprocentowania. Przed rokiem 2008 banki oferowały swoim klientom lokaty o oprocentowaniu nawet do 9%. Jednak kryzys, który zmusił banki do obniżenia stóp procentował przyczynił się również do tego, że klienci zaczęli poszukiwać innych rozwiązań. Szybko okazało się, że konta oszczędnościowe zaczęły stopniowo zastępować lokaty.konta oszczędnościowe

Obecnie bardzo dużo Polaków posiada konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie jest teraz niemal równe oprocentowaniu lokat. Ich najważniejszą zaletą jest dużo większa swoboda, jeśli chodzi o dysponowanie środkami zgromadzonymi na rachunku niż w przypadku lokat. Osoby korzystające z rachunków oszczędnościowych mogą w każdej chwili wpłacać i wypłacać z niego środki bez utraty naliczonych odsetek. Czasem banki stosują pewne ograniczenia na przykład tylko jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu. Co więcej czasem do takiego konta dodawana jest karta debetowa, która umożliwia swobodne dysponowanie środkami zgromadzonymi na koncie.

Kolejną zaletą kont oszczędnościowych jest wygoda gdyż, jeśli chcemy ulokować oszczędności na jakiś czas nie musimy zakładać nowej lokaty, ale wystarczy, że przelejemy je na nasze konto. Istotną kwestią jest również ilość kapitalizacji. W przypadku kont oszczędnościowych najczęściej występuje ona raz w miesiącu bądź codziennie, co jest dodatkowym atutem tego rodzaju kont.

Warto jednak wspomnieć, że ostatnio powstał produkt, który może być atrakcyjną alternatywą dla kont oszczędnościowych a mianowicie lokaty jednodniowe. Oferują one zazwyczaj codzienną kapitalizacje, a także możliwość wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie. Tradycyjne lokaty mają jeszcze jedną zaletę a mianowicie mobilizują do oszczędzania, gdyż uniemożliwiają nam wypłatę środków przez określony czas. Jeśli ktoś jest zbyt rozrzutny i ma problemy z powstrzymaniem się od ciągłego wydawania pieniędzy powinien wybrać lokatę.

Zostaw komentarz