Czy warto posiadać lokatę bieżącą?

Lokata bieżąca czy inaczej depozyt bieżący są to środki pieniężne klientów zgromadzone na rachunku bieżącym, bądź pomocniczym. Charakterystyczne jest dla nich to, że są ulokowane na czas nieokreślony i mogą być w dowolnym terminie wypłacane bez utraty oprocentowania.Pieniądze

Czy warto posiadać lokatę bieżącą?

Lokata bieżąca to korzystny sposób oszczędzania pieniędzy dla osób, które mają pewną sumę pieniędzy, ale nie są pewni czy nie będą za chwile potrzebować jej w całości lub części, aby pokryć niespodziewane wydatki. Jest ona odpowiednia również dla osób, które co jakiś czas odkładają niewielkie sumy oszczędności, ponieważ wtedy nie muszą zakładać nowej lokaty, wystarczy, że zgromadzone pieniądze przeleją na konto bieżące i już zaczynają one dla nas zarabiać. Niestety musimy pamiętać o tym, że oprocentowanie depozytów bieżących jest zazwyczaj dużo niższe niż oprocentowanie lokat terminowych. Wynika to z tego, że bank nie może być pewien tego jak długo, pieniądze klienta pozostaną do jego dyspozycji i nie może nimi obracać. Dlatego jeśli mamy większą sumę pieniędzy, której nie będziemy z pewnością potrzebować przez określony czas, warto jest skorzystać z lokaty terminowej o wyższym oprocentowaniu.

Pomimo niskiego oprocentowania w ostatnich latach możemy zauważyć, że ilość pieniędzy zdeponowanych na lokatach bieżących rośnie. Wiąże się to między innymi ze wzrostem liczby operacji na rachunkach bieżących osób fizycznych, a także znacznego wzrostu liczby rachunków bieżących przedsiębiorstw. Polacy posiadający konto w banku coraz chętniej dążą do posiadania rezerw na wypadek przyszłych większych zakupów bądź nieprzewidzianych potrzeb. Dodatkowo banki usilnie zachęcają klientów do zakładania tego typu lokat. Pomimo tego, że jest to dla nich związane ze znaczną pracą, gdyż zachodzi konieczność księgowania bardzo dużej liczby operacji, jest to dla nich źródło „taniego pieniądza”. Z lokatą bieżącą wiążę się niski koszt, ponieważ klient często płacąc za usługi dodatkowe takie jak przelewy, wypłaty z bankomatów, czy posiadanie karty dopłaca do rachunku.

Zostaw komentarz