Co warto wiedzieć o polisolokatach?

Zmniejszanie stóp procentowych wpływa niekorzystnie na spadek oprocentowania lokat terminowych. Ta sytuacja sprawia, że zaczynamy rozglądać się za zamiennikami, gwarantującymi nieco większe dochody. W obecnej chwili, coraz bardziej na atrakcyjności zyskują polisolokaty, chociaż ich wybór na rynku jest niewielki. Pojawiają się również informacje, że mają zniknąć, bo są oparte na konstrukcji fikcyjnego ubezpieczenia.

Czym jest polisolokata?polisolokaty

Jest to forma depozytu bankowego sprzedawanego jako ubezpieczenie na życie lub dożywocie. Zatem w pakiecie otrzymujemy lokatę z ubezpieczeniem. Jednak w rzeczywistości funkcjonują jak 6 czy 12 miesięczne lokaty o podobnym oprocentowaniu jak te pojawiające się na rynku najlepszych lokat bankowych. Zasadnicza różnica dotyczy jednak sposobu rozliczania odsetek. W przypadku polisolakat nie jest potrącany 19 procentowy podatek Belki.

Polisolokaty, mimo że są kupowane w banku, nie są produktem bankowym. Zakładane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe i deponowane w bankach przy ich współudziale. Nie są jednak gwarantowane, jak to w przypadku lokat, przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku upadku towarzystwa ubezpieczeniowego gwarancji udziela Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale maksymalnie do kwoty ok. 122 000 złotych, zatem przy inwestycji wyższego kapitału, ryzyko znacznie się zwiększa.

Które banki oferują lokaty z ubezpieczeniem?

Na chwilę obecną polisolokaty oferuje tylko kilka banków, w przeciwieństwie do lokat, które oferowane są wszędzie. Wśród tych banków znajduje się Bank Ochrony Środowiska, PNB Parias Bank Polska, Credit Agricole czy Deutsche Bank. Jako, że zarobić musi na nich bank i towarzystwo ubezpieczeniowe, ich oprocentowanie rzadko przewyższa 6 % , co oznacza że jest zdecydowanie niższe w porównaniu z oprocentowaniem lokat.

Wady i zalety produktu jakim jest polisolokata

Polisolakaty mają swoje wady i zalety. Z pewnością zaletą jest brak opłat wstępnych, brak podatku Belki oraz świadczenia w wyniku zawartego ubezpieczenia, na wypadek zgonu osoby ubezpieczonej. Do wad można zaliczyć całkowitą utratę odsetek w przypadku zerwania lokaty a także brak możliwości dopłat do polisolokaty w trakcie jej trwania.

Podsumowując, z całą pewnością do momentu całkowitego zniknięcia z rynku tego produktu, jest to atrakcyjna oferta dla posiadaczy oszczędności, które chcą w jakiś sposób wykorzystać. Polisolokaty nie gwarantują dużych zysków ale mogą być idealnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego i dodatkowego ubezpieczenia na życie. Zainteresowani powinni się jednak spieszyć, zanim KNF ograniczy rynek polisolokat i znikną zupełnie z ofert banków.

Zostaw komentarz