Charakterystyka lokat strukturyzowanych – co powinieneś wiedzieć o strukturach?

Lokaty strukturyzowane to produkty bankowe, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Obecnie niemal każdy bank posiada je w swej ofercie. Z pewnością ten typ lokat posiada liczne zalety, które stanowią o jego wyjątkowości, jednak okazuje się, że posiada on również wady. Poniżej została przedstawiona krótka charakterystyka lokat strukturyzowanych wraz z opisem ich wad i zalet.lokata

Na wstępie warto wyjaśnić czym struktury różnią się od tradycyjnych lokat. Przede wszystkim pozwalają one na znacznie wyższy zarobek. Jest to możliwe za sprawą specjalnej konstrukcji tych produktów. Część pieniędzy klienta (zazwyczaj około 90%) jest przeznaczana na zakup bezpiecznych obligacji, natomiast pozostałe środki są inwestowane w ryzykowne papiery wartościowe. Mogą to być: opcje, akcje, koszyki walut, jednostki udziałowe funduszy gwarancyjnych. Druga różnica polega na tym, że w przypadku tradycyjnych lokat dostajemy gwarancję otrzymania po zakończeniu umowy wpłaconego kapitału wraz z odsetkami. Natomiast w przypadku lokat strukturyzowanych sytuacja wygląda nieco inaczej. W najgorszym wypadku po zakończeniu umowy możemy uzyskać kwotę równą wpłaconemu kapitału bez odsetek.

Jakie są najważniejsze zalety tego produktu? Z pewnością jedną z nich jest fakt, że pozwalają nam one na relatywnie duży zarobek. Następnie umożliwiają one inwestycję giełdowe osobom, które nie posiadają potrzebnej wiedzy i doświadczenia. Klienci mogą liczyć na doradztwo wykwalifikowanych pracowników banków.

Jednak tak jak już było wspomniane produkt ten posiada również wady. Dla niektórych osób minusem jest fakt, że lokaty strukturyzowane nie gwarantują nam pewnego zysku. Dla innych wadą jest to, że lokaty te zakładane są zazwyczaj na dłuższy czas (od 3 do 5 lat), a więc ich pieniądze zamrażane są na kilka lat.

 

Zostaw komentarz